Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Νατάσα Μανουσοπούλου στις 03-06-2009, 23:05. Υπάρχουν 14 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-05-2009, 15:17 50951

    Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Στα threads όπου ανακοινώθηκε η διαθεσιμότητα του Visual Studio 2010 Beta 1 ξεκίνησαν πολλές παράλληλες συζητήσεις, για διαφορετικά μεταξύ τους θέματα όπως η αισθητική του WPF UI, τα χαρακτηριστικά της Architect Edition, τα χαρακτηριστικά του Entity Framework 2.0. Επειδή όλες αυτές οι συζητήσεις άρχισαν να ανακατώνονται μεταξύ τους και μάλιστα να διεξάγονται πότε στο ένα thread, πότε στο άλλο, τις έσπασα και ξεκίνησα ξεχωριστά thread για κάθε θέμα. Ακολουθεί η συζήτηση για το Entity Framework 2.0.

    Markos:

    Τελευταία υπάρχει μεγάλη κινητικότητα στο ADO.NET team blog, με αναφορές σε όλες τις εξελίξεις του EF. Αλήθεια, ποιο είναι το μέλλον των εφαρμογών που γράφονται, ή έχουν γραφτεί ήδη, με την έκδοση 1.0 του EF; Απ' ό,τι φαίνεται η νέα έκδοση είναι εκείνη που θα έπρεπε να είναι η προηγούμενη!

    Μάρκο, συμφωνώ μαζί σου, κι εγώ και ένα σωρό developers. Δεν έχω προλάβει όμως να δω τί μπαίνει τελικά στην έκδοση 2.0. Όποιος πρόλαβε, παρακαλώ για τα σχόλια του!


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  25-05-2009, 17:46 50965 σε απάντηση της 50951

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0


    και εγώ το κοιτάζω αυτό το EF v2...

    κάποιος άλλος φίλος είχε την ίδια απορία.

    μια καλή απάντηση μπορείτε να βρείτε εδώ

    http://social.msdn.microsoft.com/Forums/en-US/adodotnetentityframework/thread/290b9254-4596-4106-964d-c42f7d23efd5/

    ένα άλλο καλό και αξιόπιστο source είναι το blog της Julie Lermann

    http://www.thedatafarm.com/Blog/

    Μια χτυπητή αλλαγή είναι ότι το EF v2 υποστηρίζει lazy loading

    http://www.thedatafarm.com/Blog/Default.aspx#acf76c09b-f695-4421-ae54-1572a53a66ad

    στο παραπάνω Link έχει πολλά άλλα άρθρα , για Improvements και enhancements στο EF v2

    άλλα καλά resources

    http://www.danrigsby.com/blog/index.php/2009/05/20/entity-framework-40-scalar-and-void-functions/

    http://mosesofegypt.net/post/Entity-Framework-4-Persistence-Ignorance-First-Look.aspx



    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  25-05-2009, 20:57 50972 σε απάντηση της 50965

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Επίσης, αρκετές πληροφορίες παρέχει και το άλλο blog (Entity Framework Design). Νομίζω ότι αρκετά από τα νέα χαρακτηριστικά θα έπρεπε να υπάρχουν στην πρώτη έκδοση. Εντάξει, δεν ήταν έτοιμα. Μόνο που έχω την αίσθηση ότι η Microsoft περίμενε να της τα ζητήσουν παρά να τα κάνει από μόνη της. Βέβαια, μπορεί να κάνω και λάθος. Αυτό που με απασχολεί είναι το κατά πόσο η v1 κινδυνεύει να γίνει ένα "δεύτερο" LinqToSql;


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  25-05-2009, 22:52 50975 σε απάντηση της 50972

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Markos:
    Επίσης, αρκετές πληροφορίες παρέχει και το άλλο blog (Entity Framework Design). Νομίζω ότι αρκετά από τα νέα χαρακτηριστικά θα έπρεπε να υπάρχουν στην πρώτη έκδοση. Εντάξει, δεν ήταν έτοιμα. Μόνο που έχω την αίσθηση ότι η Microsoft περίμενε να της τα ζητήσουν παρά να τα κάνει από μόνη της. Βέβαια, μπορεί να κάνω και λάθος. Αυτό που με απασχολεί είναι το κατά πόσο η v1 κινδυνεύει να γίνει ένα "δεύτερο" LinqToSql;

    Νομίζω, ότι υπερβάλλεις:

    • Κάποιος βγαίνει και διατυπώνει μια άποψη, και μετά αρχίζει η άποψη αυτή να ερμηνεύεται από τον καθένα διαφορετικά και στο τέλος καταντάει το "φάντασμα" των αρχικών δηλώσεων. Το "καταργώ", από το "δεν θα είναι η πρώτη προτεραιότητά μας" είναι πολύ μακριά. Το λοιπόν, το LinqToSql, δεν καταργείται και δεν είναι φάντασμα (σβήνει ο κώδικας που το υποστηρίζει μέσα από το .NET Framework), μπορεί να μην δούμε κάτι "φανταχτερό" από την Microsoft, αλλά ήδη υπάρχει ένα πολύ ωραίο project (http://www.codeplex.com/l2st4) - που ουσιαστικά είναι ίδιο με το κόλπο που κάνει το EF2 με τα text artifacts - χρησιμοποιώντας και αυτό το T4 για να εμπλουτίσει το LinqToSql, αρκετά.
    • Δεν νομίζω, ότι όταν κάποιος θα χτίζει με target framework v3.5, θα χάσει την υποστήριξη του EFv1. Ναι, δεν θα έχει τα καινούργια features, αλλά δεν θα χαλάσουν και οι εφαρμογές του ή θα σπάσουν.

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  26-05-2009, 00:55 50980 σε απάντηση της 50975

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Όχι, δε χρησιμοποίησα το ρήμα "καταργώ" πουθενά στα posts μου. Βέβαια, η Microsoft στο παρελθόν έχει δείξει ότι δε "μασά" τα λόγια της στις data access τεχνολογίες. Δε φοβάται ούτε να τις δημιουργήσει, αλλά ούτε και να τις καταργήσει, αν αυτό επιβάλει η εξέλιξη της τεχνολογίας. Δε νομίζω, όμως, ότι εδώ τίθεται θέμα κατάργησης. Απλά, χάραξης πορείας. Το transition state φαίνεται να διαρκεί περισσότερο απ' όσο χρειάζεται και δημιουργείται σύγχυση ως ένα βαθμό. Αλίμονο αν βρεθούν ξεκρέμαστοι όσοι έκαναν development σε EF v1!! Σε τελική ανάλυση όμως, γι' αυτά τα μελλοντικά καινούρια features γίνεται η συζήτηση!
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  27-05-2009, 10:23 51011 σε απάντηση της 50980

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Το θέμα δεν είναι αν θα καταργηθούν ή προστεθούν  κάποιες λειτουργίες ή αν θα μπορούν να λειτουργήσουν οι  εφαρμογές που κατασκευάστηκαν με EF v1 και Framework 3.5 .

    Νομίζω ότι θα πρέπει να μας απασχολήσει περισσότερο τι πρέπει να κάνουμε από τώρα ώστε αν χρειαστεί ή αν θέλουμε να πάμε στο καινούργιο να είναι δυνατή μια ομαλή μετάβαση.

    Εκεί νομίζω πως εκεί είναι το παιχνίδι, έτσι και αλλιώς έχω την αίσθηση ότι πολλές εφαρμογές που πατάνε αποκλειστικά στο EF δεν είναι ακόμη στην αγορά .

    Κατά τα άλλα θα πω ότι το νέο studio και όλα όσα μας φέρνει μπορούν να αλλάξουν ως έναν βαθμό τον τρόπο που προγραμματίζουμε ή σκεφτόμαστε, άσε που είναι και όμορφο σε σχέση με ότι είχαμε συνηθίσει


    Don't try to argue with the machine
    Elias Markelis
    MCPD,MCT
  •  27-05-2009, 11:11 51014 σε απάντηση της 51011

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Συμφωνώ με τον Ηλία. Έτσι κι αλλιώς η Microsoft δεν πρόκειται να καταργήσει το Entity Framework καθώς χρησιμοποιείται ήδη σε άλλες τεχνολογίες της όπως το ADO.NET Data Services. Όσον αφορά τη μετάβαση από την v1 στη v2 θα είναι ομαλή ακόμα και αν υπάρχουν breaking changes ΑΝ κάποιος σχεδίασε σωστά την εφαρμογή του και δεν σκόρπισε π.χ EntityKeys στις φόρμες του. Αν το έκανε .... δεν του φταίει κανείς.

    Από την άλλη, το EF δημιούργησε κύμα για τα ORM στο χώρο του .NET από το οποίο έχουν ωφεληθεί περισσότερο τα άλλα ORM παρά το ίδιο το EF. Οι προγραμματιστές θέλουν τα μοντέλα τους και τις βάσεις τους και τα εύκολα mapping και τις σχέσεις τους - πράγματα που το EF θα τα προσφέρει στη v2.  Η Microsoft δεν μπορεί πλέον να κάνει εύκολα πίσω γιατί θα χάσει αυτό το κομμάτι της αγοράς.

    Τέλος, μην ξεχνάμε ότι το Entity Framework είναι Framework και όχι ολοκληρωμένο ORM. Απλά, το EF team άργησε να καταλάβει πόσο σημαντική είναι η διαφορά για τους application developers. Όπως είπε και ο Μάρκος πολύ κομψά, έπρεπε να κάνει κάποιες "ευγενικές παρατηρήσεις" το ALT.NET για να καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά. Ένας application developer περιμένει το ORM του να δουλεύει out-of-the-box, με συγκεκριμένες συμπεριφορές για το lifecycle και τα transactions. Το τελευταίο πράγμα που θέλει είναι να φτιάξει ο ίδιος αυτά τα πράγματα. Από την άλλη, ένας framework developer μπορεί να πάρει το EF και να φτιάξει ένα ORM ακριβώς όπως το θέλει αυτός και να το δώσει έτοιμο στους application developers.

    Όσον αφορά το EF, βρίσκω καταρχήν πολύ καλό ότι πλέον μπορώ να ξεκινήσω από το μοντέλο μου και να δημιουργήσω μετά το database script και τις κλάσεις. Ακόμα πιο ωραίο είναι ότι έχω εύκολη πρόσβαση στον κώδικα Τ4 που κάνει generate τις κλάσεις κι έτσι μπορώ να κάνω τις τροποποιήσεις που θέλω και να κάνω εύκολα regenerate. Αυτό είναι ΚΑΛΟ. Ουσιαστικά, έτσι σου δίνει το  out-of-the-box ORM που έλειπε στη v1, μαζί όμως με ένα πολύ εύκολο τρόπο να το αλλάξεις αν δεν σου αρέσει.

    Το lazy loading, lifecycle και transaction model θα τα σχολιάσω μόλις βρω χρόνο να τα χρησιμοποιήσω.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-05-2009, 13:09 51016 σε απάντηση της 51014

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Να καταργήσει το EF;;;!!!! Ας τολμήσει και τα λέμε!! Όσον αφορά τώρα τα EntityKeys, μπορεί να είναι πειρασμός, αλλά έχουν και πολλές παραξενιές. Αυτό που θέλω να ρωτήσω, όμως, είναι ότι τώρα με την υποστήριξη για POCO (βλπ. εδώ, εδώ κι εδώ) δε θα πρέπει κάποιος να ξαναγράψει τα objects του;

    Σημ.: Δεν έχω κατεβάσει την έκδοση beta 1 του VS2010. Ό,τι σκέψεις εκφράζω είναι βάσει των κειμένων που διαβάζω από τα blogs του ADO.NET και του EF.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  27-05-2009, 14:08 51020 σε απάντηση της 51016

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Μα ίσα ίσα, η υποστήριξη για POCO θα σε γλυτώσει απο το να ξαναγράψεις τα Object σου. Δεν νομίζω πάντως ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα ώστε να φτάσουμε σε drop προηγούμενης τεχνολογίας τόσο εύκολα και μάλιστα χωρίς να υπάρχει αναίμακτος τρόπος μετάβασης στην καινούργια έκδοση. Τουλάχιστον στο .NET δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοια η Microsoft.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  27-05-2009, 14:14 51021 σε απάντηση της 51016

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Markos:

    Σημ.: Δεν έχω κατεβάσει την έκδοση beta 1 του VS2010. Ό,τι σκέψεις εκφράζω είναι βάσει των κειμένων που διαβάζω από τα blogs του ADO.NET και του EF.

    Κακώς! Έτσι στον αέρα θα μιλάμε?

    POCO σημαίνει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΚΑΙ απλά αντικείμενα, όχι ότι θα πρέπει να πετάξεις τα αντικείμενα που ήδη έχεις. Δεν σε εμποδίζει τίποτε να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς είτε αντικείμενα που προέρχονται από το EntityObject είτε απλά αντικείμενα.

    Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις και generated και POCO αντικείμενα ταυτόχρονα στο ίδιο context, τουλάχιστον σε αυτή τη beta.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-05-2009, 16:23 51031 σε απάντηση της 51021

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Τότε γράψτε λάθος! Αυτό λίγο με προβλημάτισε... Μήπως μεσοπρόθεσμα τα inherited "αναγκαστούν" να "γυρίσουν" σε plain. Βλέπετε, τη φοβάμαι λίγο τη φυσική επιλογή! Οι προτιμήσεις των χρηστών καθορίζουν την εξέλιξη. Η Microsoft σοφά έπραξε και συμπεριέλαβε την υποστήριξή τους, αλλά αν το είχε κάνει στην έκδοση 1.0 όλα θα ήταν πιο ήρεμα!
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  27-05-2009, 16:48 51033 σε απάντηση της 51031

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Δεν πειράζει, έτσι κατάλαβαν ότι υπάρχουν εξελίξεις και εκτός Redmond Stick out tongue Σοβαρά τώρα, υποθέτω ότι δεν είχαν καταλάβει πόσο βασίζονταν όσοι ήδη χρησιμοποιούν ORMs σε χαρακτηριστικά όπως το POCO. Όταν το καταλάβανε ήταν αργά για να αλλάξουν το χρονοδιάγραμμα ολόκληρου του EF. Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα framework το οποίο αναμένεται να ζήσει για καμμιά δεκαριά χρόνια. Όταν το EF team ξεκίνησε τη σχεδίαση έπρεπε να αποφασίσει ποιά features θα βγούνε πότε όχι μόνο για τη v1 αλλά και την v2 και την v3 . Είναι καλά παιδιά όμως και ακούνε ...


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  03-06-2009, 07:48 51254 σε απάντηση της 51033

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Έχει ακουστεί πολύ "γκρίνια" ότι "εξαφανίσανε" το Linq2Sql, αλλά δεν είδα κάποιον να σχολιάζει τις αλλαγές και τις διορθώσεις που θα έχει με το .NET Framework v4.0...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  03-06-2009, 11:04 51258 σε απάντηση της 51254

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    Άμα θέλει η φυσική επιλογή, συγγνώμη, οι χρήστες ήθελα να πω, τίποτα δεν εξαφανίζεται. Κανείς δε μπορεί να ακυρώσει αυτή τη δύναμη, ούτε ο θεός (συγγν. Microsoft ήθελα να πω. Μα τι με έχει πιάσει;). Life finds a way, ακόμα και μέσω Codeplex. Κουτσομπολιό: Ο Sceppa έφυγε από τη Microsoft. Λέτε αυτό να σηματοδοτήσει εξελίξεις στους τομείς του EF και του LinqToSQL;
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  03-06-2009, 23:05 51287 σε απάντηση της 51254

    Απ: Visual Studio 2010 Beta 1: Entify Framework 2.0

    George J. Capnias:

    Έχει ακουστεί πολύ "γκρίνια" ότι "εξαφανίσανε" το Linq2Sql, αλλά δεν είδα κάποιον να σχολιάζει τις αλλαγές και τις διορθώσεις που θα έχει με το .NET Framework v4.0...

    Η γκρίνια αυτή δεν έχει ουσιαστική βάση. Το Linq to SQL εξακολουθεί να υπάρχει στο .NET 4.0, και μάλιστα έχουν γίνει διάφορες βελτιώσεις σε αυτό, ιδιαίτερα στο θέμα του performance. Όποιος το χρησιμοποιεί ήδη και είναι ευχαριστημένος με αυτό δεν έχει κανένα λόγο να το εγκαταλείψει, αλλά δεν πρόκειται να δει συγκλονιστικές εξελίξεις του στο μέλλον.

    Από την άλλη, όποιος ξεκινά τώρα ένα νέο έργο και θέλει να δει το θέμα του ORM με ένα από τα L2S και EF, θα πρέπει να κοιτάξει προσεκτικά τις επεκτάσεις του δεύτερου στο .NET 4.0, καθώς αυτές κλείνουν το κενό ανάμεσά του και στο L2S σε θέματα όπως POCO support, foreign key support, lazy loading, SQL functions κλπ και να θυμάται ότι το μεγαλύτερο βάρος των εξελίξεων και επεκτάσεων στο μέλλον θα πέσει στην μεριά του Entity Framework.


    Νατάσα Μανουσοπούλου
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems